Matura z fizyki – przygotuj się do niej odpowiednio!

Co roku uczniowie ostatnich lat szkół ponadpodstawowych stają przed niemałym wyzwaniem. Zobowiązani są do wyboru przedmiotów, które będą chcieli zdawać na maturze w formie rozszerzonej, poza obowiązkowymi trzema przedmiotami podstawowymi: polskim, matematyką oraz językiem obcym. Przedmioty, które będą zdawane na poziomie rozszerzonym, wybierane są na podstawie zainteresowań i umiejętności, ale również planów na przyszłość. Matura z fizyki książka do kupienia online wybierana jest najczęściej przez osoby, które myślą o kierunkach ściśle technicznych.

Na start – repetytorium maturalne

Rozpoczęcie nauki do matury nie jest łatwe, ale warto zacząć działania z odpowiednim wyprzedzeniem, aby niepotrzebnie nie dodawać sobie stresu w tym i tak napiętym okresie. Na start wybierz coś, co umożliwi Ci powtórki niezbędnej wiedzy, która zostanie przedstawiona “w pigułce”. Ułożenie materiału dział po dziale ułatwi przyswojenie informacji, a praktyczne schematy i tabele wesprą zrozumienie różnych procesów. 

Następnie – zeszyty ćwiczeń

Fizyka to przede wszystkim wzory i obliczenia. Wiedza teoretyczna jest potrzebna, jak wszędzie, jednak niezbędna jest umiejętność szybkiego zastosowania jej w praktyce. W tym pomogą zeszyty ćwiczeń. Podobnie jak repetytorium, zeszyty ćwiczeń również ułożone są tematycznie, możesz więc przechodzić je po kolei lub od razu wybrać te, które sprawiają Ci najwięcej kłopotu. Zawierają zarówno poprawne odpowiedzi, jak i szczegółowe wyjaśnienie wraz z przedstawieniem odpowiedniej kolejności wykonywania działań, co umożliwia swobodną, samodzielną naukę. 

Kolejny krok – arkusze maturalne

Do arkuszy przejdź, dopiero gdy wiadomości teoretyczne będziesz mieć dobrze opanowane i powtórzone. Arkusze maturalne nie są ułożone tematycznie, więc zadania są dobierane losowo z różnych działów. Posiadają odpowiedzi i opis szczegółowego przebiegu poprawnego rozwiązywania zadania. Wyglądają dokładnie jak prawdziwa matura, możesz więc zmierzyć sobie czas, który był Ci potrzebny do wykonania pełnego arkusza i w ten sposób sprawdzić swoją gotowość.