Jak przygotować się do matury z fizyki

Zgodnie z opinią panującą wśród nauczycieli, matura z fizyki nie jest aż tak trudna jak matura z chemii czy biologii, ale wciąż stanowi ogromne wyzwanie, wymagające zarówno dużej wiedzy, jak i umiejętności pozwalających na sprawne rozwiązywanie zadań. Przygotowanie do niej to długi i czasochłonny proces, który warto zacząć możliwie najwcześniej tak, by zdobyć pożądany wynik i dostać się na wymarzone studia. Jak przygotować się do matury z fizyki?

Najpierw teoria, potem praktyka

Przygotowując się do matury z fizyki należy najpierw zacząć od powtórki teorii, a dopiero potem utrwalić ją poprzez praktykę, czyli wykonywanie zadań. Jeśli chodzi o wiadomości teoretycznie, w pierwszej kolejności warto sięgnąć do repetytorium maturalnego, czyli specjalnej książki zawierającej wiedzę niezbędną do napisania matury. Repetytorium przekazuje jedynie najważniejsze informacje w przeciwieństwie do podręczników szkolnych, które nauczają rozszerzonego programu nauczania zawierającego elementy, których nie będzie na egzaminie dojrzałości. Oczywiście warto sięgnąć też do podręczników szkolnych – pozwolą one na rozbudowanie najważniejszych informacji, a także dostarczą dodatkowe zadania i przykłady, które umożliwią lepsze zrozumienie zagadnień teoretycznych.

Zadania, zadania, zadania – im więcej, tym lepiej

Nie będzie chyba zaskoczeniem, że to właśnie zadania stanowią najważniejszy element przygotowania do matury z fizyki. Bez dokładnego przećwiczenia wszystkich rodzajów poleceń po prostu nie da się dobrze napisać egzaminu. Zadania praktyczne warto wykonywać tuż po powtórzeniu wiedzy teoretycznej z danego działu, co pozwala na zwiększenie efektywności nauki. Oczywiście im więcej rozwiązanych zadań, tym lepiej, ale nie należy przesadzać. W końcu odpoczynek jest też bardzo ważny, a umysł musi raz na jakiś czas oderwać się od fizyki. Bliżej terminu matury warto rozwiązywać całe bloki zadań tak, by był one z różnych działów. Dzięki temu można łatwo zidentyfikować słabe strony i popracować nad tymi zagadnieniami, które wciąż sprawiają kłopoty.